Guta Moura Guedes

Předsedkyně (experimenta)

Lisabon, PT

Guta je kurátorka a strategická designérka. V roce 1998 v Lisabonu spoluzaložila kulturní neziskové sdružení experimenta, jež od roku 2000 řídí. Od roku 1999 do roku 2017 se věnovala lisabonskému bienále, experimentadesign, jako jeho spoluautorka a ředitelka. Od počátku 90. let byla aktivní členkou mezinárodního designového společenství jako kurátorka, kreativní ředitelka, odbornice na strategii a kritická myslitelka, a účastnila se práce významných mezinárodních výborů a porot.

 

Řídí a kurátorsky zajišťuje výstavní projekty v oblasti designu, mezi něž patří: „Flexibilita – design v rychle se měnící společnosti“, pro Torino World Design Capital, také pracuje jako konzultantka a přednášející na debatách a konferencích v oblasti designu a strategického vývoje v Portugalsku i v zahraničí. Píše o designu, kultuře a komunikaci pro portugalské a mezinárodní časopisy. Pracovala také v televizi a hostila televizní talkshow nazvanou „Visible Cities“ (Viditelná města), zaměřená na kulturu a tvůrčí postupy v kontextu současných měst. Byla ředitelkou Fundação Casa da Música (Nadace Domu hudby) a byla portugalskou vládou jmenována ředitelkou organizace Fundação Centro Cultural de Belém (Nadace Kulturního centra Belém), nejvýznamnější kulturní instituce v Portugalsku. Vystudovala hru na klavír, biologii, hotelový management a design. Francouzská vláda ji za její práci v oblasti designu a kultury po celém světě vyznamenala rytířským řádem „Ordre de Chevalier des Arts et des Lettres“ (Řád umění a literatury).

 

Řídí a kurátorsky zajišťuje  výstavní projekty v oblasti designu, mezi něž patří: "Flexibilita – Design“ pro Fast Changing Society, pro Torino World Capital Design, také pracuje jako konzultantka a přednášející na debatách a konferencích v oblasti designu a strategického vývoje, v Portugalsku i v zahraničí. Píše o designu, kultuře a komunikaci pro portugalské a mezinárodní časopisy. Pracovala také v televizi a hostila televizní talkshow nazvanou "Visible Cities", zaměřená na kulturu a tvůrčí postupy v současných městských souvislostech. Byla ředitelkou Fundação Casa da Música (Nadace Domu hudby) a byla jmenována správkyní organizace Fundação Centro Cultural de Belém (Nadace Kulturního centra Belém), nejvýznamnější kulturní instituce v Portugalsku, portugalskou vládou. Vystudovala klavír, biologii, hotelový management a design a francouzská vláda ji vyznamenala rytířským řádem „Ordre de Chevalier des Arts et des Lettres" (Řád umění a literatury) v oblasti designu a kultury po celém světě.

 

Support Us

Inspired yet?
We have more to offer

We can connect you to our thought leaders, write stories, shoot short films, or initiate a global discourse on the future city.

As a nonprofit organization, this is only possible with the generous support from corporate sponsors and our exclusive network of architecture and city lovers with a Friends of reSITE membership.