Jeanne Gang

Zakládající ředitelka (Studio Gang)

Chicago, US

Americká architektka a držitelka MacArthurova stipendia Jeanne Gang, FAIA, Int. FRIBA, je zakladatelkou a ředitelkou studia Gang. Jako členka Americké akademie umění a věd a držitelka francouzského Řádu čestné legie je Jeanne mezinárodně uznávaná za její přístup k designu, který staví do popředí vztahy mezi lidmi, komunitami a prostředími. Pracuje na projektech nejrůznějších měřítek a typologií, které často překračují běžné hranice architektury, od vývoje odolnějších materiálů až po budování silnějších komunit. Její práce je řazena mezi to nejzajímavější v současné architektuře, například projekty Vodní věž (Aqua Tower), Centrum Arcus pro vedení v oblasti sociální spravedlnosti (Arcus Center for Social Justice Leadership), a divadlo Writers. Momentálně pracuje na významných projektech v Americe a Evropě, jako například Gilderovo centrum vědy, vzdělání a inovace v Americkém muzeu přírodní historie v New Yorku, kampus Kalifornské univerzity umění v San Franciscu a nová ambasáda Spojených států v Brasílii, Brazílie.

 

V roce 2013 Jeanne obdržela Národní cenu designu (Cooper Hewitt, Smithsoniánské muzeum designu) a o tři roky později byla jmenována architektkou roku časopisem Architectural Review. V roce 2017 obdržela Cenu Louise I. Kahna a stala se čestnou členkou Královského architektonického institutu v Kanadě. Její práce byla vystavena na bienále architektury v Benátkách a Chicagu, v Muzeu moderního umění a Institutu umění v Chicagu. Je autorkou knihy „Reveal” (Odhalení), první publikace o projektech a fungování Studia Gang, a knihy „Reverse Effect: Renewing Chicago’s Waterways“ (Opačný efekt: obnova chicagských vodních cest), publikace představující ekologičtější budoucnost řeky Chicago.

 

Jeane je absolventkou Harvardské postgraduální školy designu, kde nedávno začala i vyučovat. Přednáší po celém světě a je součástí různých občanských a designově zaměřených porot a poradenských skupin.

Support Us

Inspired yet?
We have more to offer

We can connect you to our thought leaders, write stories, shoot short films, or initiate a global discourse on the future city.

As a nonprofit organization, this is only possible with the generous support from corporate sponsors and our exclusive network of architecture and city lovers with a Friends of reSITE membership.