Marcus Fairs

Zakladatel a šéfredaktor (Dezeen)

Londýn, UK

Marcus Fairs je zakladatelem a vedoucím editorem webu Dezeen. Je prvním digitálním žurnalistou, který získal stipendium Královského institutu britských architektů (RIBA). Ocenění za “obrovský přínos v architektuře” mu bylo uděleno v lednu 2017. Dále se také stal žurnalistou roku a business editorem roku.

 

Po vystudování 3D designu započal svoji kariéru žurnalisty prací pro architektonický magazín Design budov (Building Design) a později pro magazín Budova (Building), kde se stal zástupcem editora. Jako nezávislý žurnalista psal pro publikace jako jsou Blueprint, The Guardian, The Independent a Conde Nast Traveller.

 

Roku 2003 spustil magazín architektury a designu Ikona, a byl editorem až do listopadu roku 2006. Pod jeho vedením si magazín vybudoval pozici jednoho z nejvlivnějších světových magazínů pro design a vyhrál řadu cen jako Uvedení na trh roku (Launch of the Year), Designér roku 2003 a Měsíčník roku 2005 a 2006.

 

Sám Markus získal řadu ocenění za magazín Ikona, například Žurnalista roku 2002 a Architektonický žurnalista roku 2004. Vyhrál cenu BSME za „Nejlepší iniciativu pro budování obchodní značky“ roku 2005.

 

Markus se často objevuje v rádiu a televizi, napsal a uváděl dokument o francouzském designerovi Philippu Starckovi na BBC v roce 2003 a objevil se v seriálu BBC „Dům“ roku 2006. Jakožto zkušený řečník vystupoval na konferencích v Londýně, Tokiu, New Yorku, Stockholmu, Kapském městě a dalších.

 

Markus spustil Dezeen na konci listopadu 2006 a stránka se začala rapidně rozrůstat. Momentálně ji navštěvuje více než dva miliony uživatelů měsíčně. Dezeen je často označován jako nejvlivnější webová stránka o populárním designu na světě.

 

Roku 2007 se k Markusovi připojil Rupinder Bhogal a dohromady založili Dezeen Limited, který momentálně společně vedou. Spustil náborovou stránku Dezeen Práce (Dezeen Jobs) roku 2008 a následoval Dezeen Watch Store roku 2010.

 

Jako zakladatel a hlavní editor Dezeenu, Marcus vyhrál ceny jako například cenu BSME Business Web Editor roku 2013. Ve stejném roce byl jmenován jednou ze sta nejvlivnějších osobností na poli anglického kreativního průmyslu klubem Hospital Club. Roku 2011 ho francouzský magazín Architectural Digest zařadil mezi sto nejdůležitějších osobností globálního designu.

 

Markus napsal knihy Design 21. století (Twenty-First Century Design; poprvé publikovaná roku 2006, momentálně třetí edice), Zelený design (Green design; publikace březen 2009), Dezeen kniha nápadů (Dezeen Book of Ideas; publikovaná v září 2001, momentálně vyprodaná) a Dezeen kniha interview (Dezeen Book of Interviews; publikovaná v květnu 2013).

Support Us

Inspired yet?
We have more to offer

We can connect you to our thought leaders, write stories, shoot short films, or initiate a global discourse on the future city.

As a nonprofit organization, this is only possible with the generous support from corporate sponsors and our exclusive network of architecture and city lovers with a Friends of reSITE membership.